Mountain's T's Invite - 1/27/2012 to 1/28/2012                 
                       Walkup Skydome, Flagstaff Arizona                       
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Hodges, Shavine              Grand Canyon            7.33       7.44q  4 
  2 Bryant, Zadia                UNLV                               7.56q  2 
  3 Williams, Serene             Central Ariz            7.58       7.58q  3 
  4 Banks, Darriel               Northern Ari            7.59       7.60q  3 
  5 Blok, Emily                  UNLV                    7.51       7.62q  3 
  6 Anunkor, Uchechi             UNLV                    7.65       7.65q  1 
  7 Yanez, Secoral               UNLV                    7.70       7.73q  4 
  8 Kee, Brianne                 Grand Canyon            7.70       7.76q  4 
  9 Fanty, Petra                 Grand Canyon            7.55       7.78   3 
 10 Roach, Lindsay               UNLV                    7.78       7.83   2 
 11 Henry, Lauren                Unattached              7.81       7.85   2 
 12 Franklin, Ashley             UNLV                    7.85       7.91   1 
 13 Foster, Lesilia              Grand Canyon            7.88       7.92   1 
 14 Childs, Jenne                Northern Ari            7.56       7.94   1 
 15 Terry, Lindsay               Southern Uta            7.99       7.94   1 
 16 Martinez, Lilian             Grand Canyon            7.94       7.97   3 
 17 Franco, Mayra                Southern Uta            7.80       7.99   4 
 18 Fung, Anita                  Azusa Pacific           8.04       8.00   2 
 19 Kropf, Maria                 Unattached                         8.01   2 
 20 Polite, Prasanna             Central Ariz            8.34       8.01   2 
 21 Burgess, Tymerah             Central Ariz            8.22       8.07   2 
 22 Pullum, Jamila               Southern Uta            7.90       8.08   4 
 23 Delotch, Charmaine           Central Ariz                       8.11   1 
 24 Stricker, Amanda             Northern Ari            8.33       8.25   4 
 25 Porter, Tyra                 Grand Canyon            7.89       8.51   4 
 
Women 60 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Hodges, Shavine              Grand Canyon            7.44       7.37  
  2 Banks, Darriel               Northern Ari            7.60       7.55  
  3 Blok, Emily                  UNLV                    7.62       7.56  
  4 Bryant, Zadia                UNLV                    7.56       7.65  
  5 Williams, Serene             Central Ariz            7.58       7.65  
  6 Anunkor, Uchechi             UNLV                    7.65       7.67  
  7 Yanez, Secoral               UNLV                    7.73       7.77  
  8 Kee, Brianne                 Grand Canyon            7.76       7.81  
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Power, Adrienne              Adidas                            24.03   2 
  2 Yanez, Secoral               UNLV                   24.75      24.62   3 
  3 Banks, Darriel               Northern Ari           25.04      24.90   4 
  4 Williams, Serene             Central Ariz           24.44      24.92   4 
  5 Cromartie, Brianna           Central Ariz           25.26      25.04   3 
  6 Moore, Chante                Central Ariz                      25.24   2 
  7 Anunkor, Uchechi             UNLV                   24.45      25.27   1 
  8 Holder, Simone               Northern Ari           25.08      25.61   2 
  9 Franklin, Ashley             UNLV                   25.25      25.81   3 
 10 Henry, Lauren                Unattached             25.20      25.94   2 
 11 Franco, Mayra                Southern Uta           26.30      25.96   3 
 12 Morris, Erin                 UNLV                   25.10      25.98   3 
 13 Delotch, Charmaine           Central Ariz                      25.99   4 
 14 Pullum, Jamila               Southern Uta           26.10      26.00   3 
 15 Polite, Prasanna             Central Ariz           26.75      26.15   4 
 16 Fung, Anita                  Azusa Pacific          26.18      26.33   1 
 17 Terry, Lindsay               Southern Uta           25.68      26.35   1 
 18 Burgess, Tymerah             Central Ariz           27.45      27.34   1 
 19 Dean, Jade                   Aag Panther            25.50      27.37   4 
 20 Boswell, Julia               Southern Uta           27.50      28.90   2 
 
Women 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Mckenzie, Moya               Grand Canyon           55.55      56.94   2 
  2 McKinnon, Rashida            Northern Ari           56.31      57.86   3 
  3 Stemm, Sarah                 Grand Canyon           58.75      58.63   1 
  4 Burrell, Bianca              Central Ariz           57.85      58.96   1 
  5 Dean, Jade                   Aag Panther            59.00      59.09   2 
  6 Martinez, Lilian             Grand Canyon           58.89      59.29   3 
  7 Amukamara, Precious          Grand Canyon           57.06      59.54   3 
  8 Monroe, Nicolette            Central Ariz           57.79    1:00.00   1 
  9 De Marco, Brigette           Northern Ari           59.20    1:00.07   2 
 10 Holly, Paige                 UNLV                 1:00.18    1:00.72   3 
 11 Hill, Rhea                   UNLV                   59.50    1:01.69   3 
 12 Lummis, Maddie               Northern Ari         1:01.87    1:02.16   1 
 13 Estrada, Noela               UNLV                 1:02.00    1:02.22   3 
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hogardh, Caroline            Northern Ari         2:09.60    2:14.19  
  2 Laurent, Agnes               Northern Ari         2:07.26    2:16.03  
  3 Wild, Julia                  Grand Canyon         2:14.00    2:18.05  
  4 Coates, Kaylee               Southern Uta         2:17.32    2:19.76  
  5 Carstensen, Diandra          Azusa Pacific         2:15.00    2:20.77  
  6 Woletz, Adriana              Central Ariz         2:18.00    2:21.28  
  7 Butler, Lizzy                Southern Uta         2:20.00    2:21.40  
  8 Raber, Sarah                 Northern Ari         2:16.79    2:22.61  
  9 Shea, Jackie                 Northern Ari         2:19.00    2:22.99  
 10 Cleghorn, Kenzie             Southern Uta         2:23.00    2:25.91  
 11 Owens, Raven                 Central Ariz                    2:27.19  
 12 Thompson, Terese             Central Ariz         2:17.00    2:27.27  
 13 Holmes, Lindsay              Southern Uta         2:25.00    2:29.27  
 14 Wilmot-Francis, Margaret     Central Ariz         2:17.00    2:29.62  
 15 Nielson, Kristen             Southern Uta         2:20.00    2:30.38  
 16 Degan, Kelsey                Azusa Pacific        2:18.00    2:39.99  
 
Women 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 West, Danielle               Southern Uta         5:07.43    5:11.11  
  2 Gray, Ashley                 Southern Uta         5:10.00    5:14.80  
  3 Kanuho, Rochelle             Northern Ari         5:05.00    5:15.14  
  4 Vegh, Kristina               Unattached           5:15.00    5:15.27  
  5 Lawrence, Haley              Northern Ari         4:57.13    5:19.76  
  6 Freeman, Shayla              Northern Ari         5:10.00    5:20.46  
  7 Gwerder, Carissa             Northern Ari         5:10.00    5:24.55  
  8 VanArsdol, Dayna             Southern Uta         5:31.11    5:25.57  
  9 Estes, Kenzie                Northern Ari         5:20.00    5:40.05  
 10 Hunt, Danielle               Unattached                      5:44.23  
 11 Beam, Kelsi                  Grand Canyon         5:25.00    5:57.97  
 
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burton, Kortnee              Northern Ari         9:59.62   10:26.41  
  2 Vegh, Kristina               Unattached          10:15.00   10:37.95  
  3 Baker, Sarah                 Northern Ari        11:11.22   10:47.24  
  4 Richardson, Shelli           Southern Uta        10:35.00   10:48.90  
  5 Kieser, Kylee                Northern Ari        11:11.21   10:52.39  
  6 Lenihan, Kerri               Northern Ari        11:08.47   11:00.62  
  7 Bailey, Armarose             Southern Uta        10:30.00   11:05.46  
  8 Michaels, Lisette            Northern Ari        10:45.00   11:14.22  
  9 Fruth, Kelly                 Northern Ari        11:37.31   11:19.30  
 -- Beam, Kelsi                  Grand Canyon                        DNF  
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Maurer, Shay                 Unattached                         8.51q  2 
  2 Leslie, Breanna              Azusa Pacific           8.65       8.58q  2 
  3 Sobah, Tonique               Grand Canyon            8.50       8.66q  1 
  4 Parker, Tiffeny              Unattached                         8.68q  1 
  5 Morris, Erin                 UNLV                    8.60       8.77q  3 
  6 Mullins, Jasmine             Southern Uta            8.74       8.80q  2 
  7 Childs, Jenne                Northern Ari            8.84       8.87q  1 
  8 Stemm, Sarah                 Grand Canyon            8.90       8.92q  3 
  9 Davis, Callie                Grand Canyon            8.88       8.98   2 
 10 Straughter, Erin             UNLV                    8.95       9.09   1 
 11 Johnson, Mariah              Central Ariz                       9.24   1 
 12 childs, jade                 Unattached              9.08       9.30   2 
 13 Clay, Alexis                 Northern Ari            9.43       9.31   2 
 14 Chesley, Jordan              Azusa Pacific          10.23       9.55   2 
 15 Price, Tearra                Grand Canyon            9.45       9.60   1 
 16 Walker, Damara               Central Ariz           10.13       9.69   1 
 17 Porter, Tyra                 Grand Canyon            8.82       9.75   3 
 18 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta            9.97       9.76   3 
 19 Boswell, Julia               Southern Uta            8.90       9.81   1 
 20 Kropf, Maria                 Unattached                        10.13   3 
 20 Todman, Kanishque            Central Ariz                      10.13   2 
 22 Johnson, Nacia               Central Ariz                      10.78   3 
 
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Maurer, Shay                 Unattached              8.51       8.55  
  2 Leslie, Breanna              Azusa Pacific           8.58       8.58  
  3 Parker, Tiffeny              Unattached              8.68       8.60  
  4 Childs, Jenne                Northern Ari            8.87       8.69  
  5 Mullins, Jasmine             Southern Uta            8.80       8.70  
  6 Morris, Erin                 UNLV                    8.77       8.74  
 
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Central Arizona  'A'                              3:44.60    3:50.68   2 
     1) Cromartie, Brianna              2) Owens, Raven                   
     3) Moore, Chante                   4) Burrell, Bianca                
  2 Northern Arizona  'A'                             3:51.21    3:52.11   2 
     1) Holder, Simone                  2) Hogardh, Caroline              
     3) Laurent, Agnes                  4) McKinnon, Rashida              
  3 Unlv  'A'                                         3:50.00    3:52.25   2 
     1) Yanez, Secoral                  2) Anunkor, Uchechi               
     3) Roach, Lindsay                  4) Blok, Emily                    
  4 Grand Canyon  'A'                                 3:45.00    3:58.43   2 
     1) Stemm, Sarah                    2) Mckenzie, Moya                 
     3) Hodges, Shavine                 4) Fanty, Petra                   
  5 Northern Arizona  'B'                             4:10.00    4:04.42   1 
     1) Freeman, Shayla                 2) Gwerder, Carissa               
     3) Lawrence, Haley                 4) Raber, Sarah                   
  6 Unlv  'B'                                         4:00.00    4:09.12   1 
     1) Hill, Rhea                      2) Bryant, Zadia                  
     3) Morris, Erin                    4) Holly, Paige                   
  7 Northern Arizona  'C'                                        4:09.37   1 
     1) Kanuho, Rochelle                2) De Marco, Brigette             
     3) Baker, Sarah                    4) Lummis, Maddie                 
  8 Unlv  'C'                                         4:05.00    4:13.76   1 
     1) Straughter, Erin                2) Franklin, Ashley               
     3) Hudson, Olivia                  4) Estrada, Noela                 
  9 Southern Utah  'A'                                           4:14.15   1 
     1) Coates, Kaylee                  2) Nielson, Kristen               
     3) Cleghorn, Kenzie                4) Butler, Lizzy                  
 
Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Henry, Ashley                UNLV                   1.72m      1.75m    5-08.75 
  2 Barsey, Rahelys              Central Ariz           1.50m      1.60m    5-03.00 
  3 Atkinson, Chelsea            Southern Uta           1.60m     J1.60m    5-03.00 
  4 Laszczak, Lauren             Northern Ari           1.70m     J1.60m    5-03.00 
  5 Parker, Tiffeny              Unattached                       J1.60m    5-03.00 
  6 Schafer, Stephanie           UNLV                   1.69m      1.55m    5-01.00 
  7 Dean, Myra                   UNLV                   1.58m     J1.55m    5-01.00 
  8 Fetaz, Jennifer              Northern Ari           1.57m     J1.55m    5-01.00 
 -- Meyer, Sierra                Central Ariz           1.60m         NH            
 
Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 hendry, kelsie               Unattached             4.30m      4.52m   14-10.00 
  2 Pena, Tori                   Unattached             4.30m      4.40m   14-05.25 
  2 HutsonKylieH, Kylie          Unattached             4.40m      4.40m   14-05.25 
  4 Cain, Laura                  risenperform           3.97m      3.80m   12-05.50 
  4 Weatherly, Alex              Unattached             3.55m      3.80m   12-05.50 
  6 Warren, Brittney             Grand Canyon           3.75m      3.50m   11-05.75 
  6 Lantz, Lisa                  Northern Ari           3.50m      3.50m   11-05.75 
  8 Atkinson, Chelsea            Southern Uta           3.45m      3.35m   10-11.75 
  9 Williams, Keegan             Grand Canyon           3.44m      3.20m   10-06.00 
 10 Kinkade, Lesli               Southern Uta           3.05m      3.05m   10-00.00 
 11 Ernst, Jessica               Grand Canyon           3.44m      2.90m    9-06.25 
 -- Brown, Krystal               Southern Uta           3.00m         NH            
 
Women Long Jump Invitation
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Edwards, Deja                UNLV                   5.70m      5.67mq  18-07.25 
  2 VanWinkle, Megan             Azusa Pacific          5.87m      5.50mq  18-00.50 
  3 Childs, Jenne                Northern Ari           5.50m      5.49mq  18-00.25 
  3 Yingling, Amber              Grand Canyon           5.75m      5.49mq  18-00.25 
  5 Todman, Kanishque            Central Ariz           5.45m      5.42mq  17-09.50 
  5 Foster, Lesilia              Grand Canyon           5.70m      5.42mq  17-09.50 
  5 Yates, Jessica               Grand Canyon           5.65m      5.42mq  17-09.50 
  8 Daniels, Ria                 UNLV                   5.49m      5.35mq  17-06.75 
  9 Fetaz, Jennifer              Northern Ari           5.57m      5.32m   17-05.50 
 -- Kee, Brianne                 Grand Canyon           5.97m       FOUL            
 
Women Long Jump Open long Ju
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
  1 Clay, Alexis                 Northern Ari           5.28m      5.30mq  17-04.75 
  2 Johnson, Nacia               Central Ariz                      5.19mq  17-00.50 
  2 Parker, Tiffeny              Unattached                        5.19mq  17-00.50 
  4 Stricker, Amanda             Northern Ari           5.10m      5.15mq  16-10.75 
  5 childs, jade                 Unattached             5.30m      5.12mq  16-09.75 
  6 Wharton, Krystal             UNLV                   5.15m      5.06mq  16-07.25 
  7 Nash, Emily                  Azusa Pacific          5.42m      4.94mq  16-02.50 
  8 Walker, Damara               Central Ariz           5.25m      4.85mq  15-11.00 
  9 Rounds, Katie                UNLV                   5.00m      4.70m   15-05.00 
 10 Singleton, Shayna            Southern Uta           4.70m      4.62m   15-02.00 
 -- Hudson, Olivia               UNLV                   5.29m       FOUL            
 
Women Triple Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
  1 Yingling, Amber              Grand Canyon          11.99m     12.18mq  39-11.50 
  2 Yates, Jessica               Grand Canyon          11.95m     11.84mq  38-10.25 
  3 Edwards, Deja                UNLV                  11.40m     11.57mq  37-11.50 
  4 Bryant, Zadia                UNLV                  11.09m     11.24mq  36-10.50 
  5 Barsey, Rahelys              Central Ariz          11.62m     11.22mq  36-09.75 
  6 Hudson, Olivia               UNLV                  11.02m     11.18mq  36-08.25 
  7 Clay, Alexis                 Northern Ari          10.87m     10.52mq  34-06.25 
  8 Stricker, Amanda             Northern Ari          10.69m      9.92mq  32-06.50 
 -- Johnson, Mariah              Central Ariz                       FOUL            
 -- Daniels, Ria                 UNLV                  11.20m       FOUL            
 -- Singleton, Shayna            Southern Uta          10.23m       FOUL            
 -- Rounds, Katie                UNLV                  11.00m       FOUL            
 
Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals
  1 Hasslen, Aylssa              Unattached            17.59m     17.34m   56-10.75 
  2 Gibson, Baille               Unattached            17.04m     15.55m   51-00.25 
  3 Bernard, Candicea            Central Ariz          15.03m     15.36m   50-04.75 
  4 Bush, Jessica                Northern Ari          14.90m     13.80m   45-03.50 
  5 Elliott, Nicole              Northern Ari          13.79m     13.75m   45-01.50 
  6 Stuart, Lauren               Northern Ari          12.03m     12.63m   41-05.25 
  7 Oliva, Adrianna              UNLV                  12.80m     12.62m   41-05.00 
  8 Luna, Kathleen               Azusa Pacific         11.99m     12.42m   40-09.00 
  9 Wright, Jennika              Southern Uta          12.50m     12.25m   40-02.25 
 10 Weise, Jessica               Unattached            11.50m     11.95m   39-02.50 
 11 Beukers, Janelle             Southern Uta          12.46m     11.83m   38-09.75 
 12 Vegas, Kasandra              Northern Ari          12.71m     11.55m   37-10.75 
 13 Roth, Katelyn                Central Ariz          11.40m     11.54m   37-10.50 
 14 Alexander, Myshauna          UNLV                  11.80m     11.53m   37-10.00 
 15 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta          11.06m     10.83m   35-06.50 
 16 Brill, Kylie                 Grand Canyon           9.82m      8.28m   27-02.00 
 17 Godwin, Hannah               Grand Canyon          10.20m      7.00m   22-11.75 
 
Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bingson, Amanda              UNLV                  18.50m     20.28m   66-06.50 
  2 Elliott, Nicole              Northern Ari          18.29m     18.86m   61-10.50 
  3 Rios, Danielle               UNLV                  17.00m     18.58m   60-11.50 
  4 Luna, Kathleen               Azusa Pacific         17.54m     17.21m   56-05.75 
  5 Stuart, Lauren               Northern Ari          17.76m     16.71m   54-10.00 
  6 Smith, Cheri                 Azusa Pacific         15.96m     16.58m   54-04.75 
  7 Bernard, Candicea            Central Ariz          14.81m     16.21m   53-02.25 
  8 Orris, Lauren                Azusa Pacific         15.92m     15.09m   49-06.25 
  9 Alexander, Myshauna          UNLV                  12.50m     14.91m   48-11.00 
 10 Roth, Katelyn                Central Ariz          14.48m     14.87m   48-09.50 
 11 Vegas, Kasandra              Northern Ari          15.44m     14.67m   48-01.75 
 12 Pomaski, Jamie               Northern Ari          13.73m     14.28m   46-10.25 
 13 Weise, Jessica               Unattached            14.00m     13.86m   45-05.75 
 14 Beukers, Janelle             Southern Uta          12.95m     13.41m   44-00.00 
 15 Bush, Jessica                Northern Ari          13.55m     12.96m   42-06.25 
 16 Godwin, Hannah               Grand Canyon          12.00m     12.25m   40-02.25 
 17 Wright, Jennika              Southern Uta          12.00m     12.05m   39-06.50 
 18 Brill, Kylie                 Grand Canyon          11.47m     10.09m   33-01.25 
 -- Oliva, Adrianna              UNLV                  13.00m       FOUL            
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Dash Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Leslie, Breanna              Azusa Pacific          2:19.48     831
  2 Nash, Emily                  Azusa Pacific          2:27.10     730
  3 Maurer, Shay                 Unattached             2:28.39     713
  4 VanWinkle, Megan             Azusa Pacific          2:33.28     652
  5 Mills, Taylar                UNLV                   2:39.60     577
  6 Duffus, Ann-Marie            Grand Canyon           2:42.30     547
  7 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta           2:44.04     527
  8 childs, jade                 Unattached             2:46.06     505
  9 Rudell, Rita                 UNLV                   2:47.25     493
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Duffus, Ann-Marie            Grand Canyon              8.65   1    984
  2 Leslie, Breanna              Azusa Pacific             8.66   1    982
  2 Maurer, Shay                 Unattached                8.66   2    982
  4 childs, jade                 Unattached                9.28   2    852
  5 Mills, Taylar                UNLV                      9.31   2    846
  6 VanWinkle, Megan             Azusa Pacific             9.45   2    818
  7 Rudell, Rita                 UNLV                      9.66   2    777
  8 Donahue, Emily               Grand Canyon              9.85   2    740
  9 Nash, Emily                  Azusa Pacific            10.04   1    705
 10 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta             10.13   2    688
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Maurer, Shay                 Unattached               1.65m    5-05.00    795
  2 Leslie, Breanna              Azusa Pacific            1.60m    5-03.00    736
  2 Duffus, Ann-Marie            Grand Canyon             1.60m    5-03.00    736
  4 VanWinkle, Megan             Azusa Pacific            1.55m    5-01.00    678
  4 childs, jade                 Unattached               1.55m    5-01.00    678
  4 Donahue, Emily               Grand Canyon             1.55m    5-01.00    678
  4 Mills, Taylar                UNLV                     1.55m    5-01.00    678
  8 Nash, Emily                  Azusa Pacific            1.50m    4-11.00    621
  8 Rudell, Rita                 UNLV                     1.50m    4-11.00    621
  8 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta             1.50m    4-11.00    621
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Duffus, Ann-Marie            Grand Canyon             6.09m   19-11.75    877
  2 Maurer, Shay                 Unattached               5.51m   18-01.00    703
  3 VanWinkle, Megan             Azusa Pacific            5.39m   17-08.25    668
  4 childs, jade                 Unattached               5.33m   17-06.00    651
  5 Nash, Emily                  Azusa Pacific            5.25m   17-02.75    628
  6 Leslie, Breanna              Azusa Pacific            5.22m   17-01.50    620
  7 Mills, Taylar                UNLV                     5.03m   16-06.00    567
  8 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta             4.77m   15-07.75    498
  9 Rudell, Rita                 UNLV                     4.52m   14-10.00    433
 -- Donahue, Emily               Grand Canyon              FOUL            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Maurer, Shay                 Unattached              11.51m   37-09.25    629
  2 Duffus, Ann-Marie            Grand Canyon            11.17m   36-07.75    606
  3 Leslie, Breanna              Azusa Pacific           10.97m   36-00.00    593
  4 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta            10.61m   34-09.75    569
  5 Mills, Taylar                UNLV                    10.47m   34-04.25    560
  6 Nash, Emily                  Azusa Pacific            9.74m   31-11.50    512
  7 VanWinkle, Megan             Azusa Pacific            9.11m   29-10.75    471
  8 Donahue, Emily               Grand Canyon             8.79m   28-10.25    451
  9 Rudell, Rita                 UNLV                     8.42m   27-07.50    427
 10 childs, jade                 Unattached               7.51m   24-07.75    368
 
Women Indoor Pentathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Maurer, Shay                 Unattached                         3822  
  2 Leslie, Breanna              Azusa Pacific           3626       3762  
  3 Duffus, Ann-Marie            Grand Canyon            3800       3750  
  4 VanWinkle, Megan             Azusa Pacific           3385       3287  
  5 Mills, Taylar                UNLV                    3200       3228  
  6 Nash, Emily                  Azusa Pacific           3391       3196  
  7 childs, jade                 Unattached              3400       3054  
  8 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta            2820       2903  
  9 Rudell, Rita                 UNLV                    3200       2751  
 10 Donahue, Emily               Grand Canyon            3300       1869  
 
Men 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 McClain, Remontay            Unattached              6.80       6.71q  2 
  2 Hubert, Dominique            Grand Canyon            6.67       6.74q  3 
  3 Smith, Oluseyi               Unattached              6.69       6.85q  3 
  4 Haynes, Bryan                Unattached              6.92       6.87q  2 
  5 Schuler, Joshua              Aag Elite Tr            6.70       6.89q  1 
  6 Murray, Shaun                Southern Uta            6.90       6.90q  3 
  7 Keene, Zachary               Azusa Pacific           6.85       6.91q  2 
  8 Bain, Mikio                  Grand Canyon            6.76       6.91q  2 
  9 Di Sabella, Miles            Northern Ari            6.89       6.99   3 
 10 Hill, Aaron                  Grand Canyon            6.82       6.99   2 
 11 Johnson, Thremaine           Northern Ari            6.82       7.06   1 
 12 Myers, Preston               Southern Uta            6.90       7.14   3 
 13 Goodrich, Jake               Southern Uta            6.80       7.17   2 
 14 Houston, Carl                Grand Canyon            6.90       7.18   1 
 15 Fullmer, Treyson             Northern Ari            7.10       7.25   1 
 16 Leary, Jay                   Grand Canyon            7.05       7.26   3 
 17 Sedam, Sameer                Azusa Pacific           7.20       7.31   2 
 18 Honeycutt, Joshua            Aag Elite Tr            7.50       7.40   3 
 19 Akpan, Brian                 Unattached                         7.43   1 
 20 Samuels, Julian              Unattached              7.30       7.46   1 
 21 Harris, Aaron                Unattached              7.20       7.48   1 
 
Men 60 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 McClain, Remontay            Unattached              6.71       6.68  
  2 Smith, Oluseyi               Unattached              6.85       6.74  
  3 Schuler, Joshua              Aag Elite Tr            6.89       6.84  
  4 Haynes, Bryan                Unattached              6.87       6.85  
  5 Bain, Mikio                  Grand Canyon            6.91       6.88  
 
Men 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Miller, Raymond              Aag Elite Tr           21.50      21.59   4 
  2 Nelson, Corey                Aag Elite Tr           21.50      21.60   3 
  3 Keene, Zachary               Azusa Pacific          21.50      21.91   1 
  4 Murray, Shaun                Southern Uta           22.00      21.95   4 
  5 Froidmont, Arnaud            Northern Ari           21.80      22.07   2 
  6 Di Sabella, Miles            Northern Ari           22.22      22.09   5 
  7 Haynes, Bryan                Unattached             22.50      22.11   5 
  8 Flowers, Shane               Unattached             22.00      22.25   2 
  9 Lawrynowicz, Jacek           Unattached             22.38      22.31   3 
 10 Hill, Aaron                  Grand Canyon           21.80      22.38   5 
 11 Jamison, Vernon              Northern Ari           22.82      22.60   1 
 12 Myers, Preston               Southern Uta           21.95      22.82   1 
 13 Stevens, Trevor              Northern Ari           22.91      22.97   4 
 14 Leary, Jay                   Grand Canyon           22.88      23.05   3 
 15 Akpan, Brian                 Unattached                        23.43   3 
 16 Sedam, Sameer                Azusa Pacific          22.95      23.46   1 
 17 Matlock, Jayson              Southern Uta           23.00      23.60   2 
 18 Honeycutt, Joshua            Aag Elite Tr           23.00      23.66   2 
 19 Goodrich, Jake               Southern Uta           22.50      33.22   5 
 -- Harris, Aaron                Unattached             23.00        DNF   4 
 
Men 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Smith, Oliver                Grand Canyon           47.25      48.22   2 
  2 Nelson, Corey                Aag Elite Tr           48.50      48.36   2 
  3 Miller, Raymond              Aag Elite Tr           48.50      48.58   1 
  4 Flowers, Shane               Unattached             48.89      49.25   2 
  5 Coyle, Clark                 Grand Canyon           48.25      49.78   3 
  6 Keller, Daniel               Southern Uta           50.44      49.96   3 
  7 Peterson, Erik               Southern Uta           50.61      50.63   4 
  8 Lawrynowicz, Jacek           Unattached             49.18      50.68   3 
  9 Akpan, Brian                 Unattached                        51.08   1 
 10 Robinson, Julian             Southern Uta           50.00      51.52   4 
 11 Bringhurst, Chris            Southern Uta           49.83      51.90   3 
 12 Demars-Conoly, Sam           Southern Uta           50.31      52.16   4 
 13 Schuler, Joshua              Aag Elite Tr           51.00      52.65   3 
 14 Henry, Tanner                Azusa Pacific          52.00      53.58   2 
 
Men 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ganem, Chris                 Northern Ari         1:53.50    1:55.15  
  2 Potts, Caleb                 Northern Ari         1:54.00    1:56.50  
  3 Nowak, Kyle                  Minimal Trai         1:58.00    1:58.08  
  4 Zuniga, Julio                Grand Canyon         1:55.18    1:58.22  
  5 McKee, Riley                 Azusa Pacific        1:58.00    1:59.45  
  6 Lee, John                    Southern Uta         1:59.00    1:59.56  
  7 Vegh, Tibor                  Unattached           2:02.00    2:02.56  
  8 Clark, Kyle                  Azusa Pacific        2:00.00    2:03.05  
  9 Williams, Devin              Grand Canyon         2:05.00    2:09.07  
 
Men 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Estrada, Diego               Northern Ari         4:03.64    4:04.36  
  2 Freriks, Tim                 Northern Ari         4:15.00    4:21.94  
  3 Kloer, Myles                 Northern Ari                    4:25.27  
  4 Vegh, Tibor                  Unattached           4:35.00    4:26.20  
  5 Hart, John                   Southern Uta         4:26.00    4:26.63  
  6 Antzcak, Devan               Southern Uta         4:27.47    4:26.65  
  7 Robison, Kevin               Southern Uta         4:32.01    4:27.65  
  8 Sharp, Nigel                 Southern Uta         4:31.51    4:27.95  
  9 Simon, Sharles               Grand Canyon         4:15.00    4:28.36  
 10 Beverly, Jordan              Grand Canyon         4:30.00    4:39.72  
 -- Yatsko, John                 Northern Ari         4:05.00        DNF  
 
Men 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sisay, Ezkyas                Unattached                      8:18.60  
  2 Hoover, Caleb                Northern Ari         9:06.89    8:39.99  
  3 Montano, Alejandro           Northern Ari         9:00.25    8:48.22  
  4 de heer, dirk                Unattached           8:22.00    8:51.56  
  5 Barrus, Ryan                 Southern Uta         9:05.00    8:52.70  
  6 Gebreyohanns, Bahlbi         Northern Ari         8:29.22    8:53.60  
  7 Vegh, Tibor                  Unattached           8:50.00    9:03.85  
  8 Reed, Cody                   Northern Ari         9:08.53    9:04.19  
  9 Simon, Sharles               Grand Canyon         9:00.00    9:23.51  
 10 Filipcik, Daniel             Unattached                      9:38.05  
 11 Cesal, Andrew                Southern Uta         9:30.00    9:47.11  
 -- Alsana, Nour                 Grand Canyon         8:25.00        DNF  
 -- Belus, Andrew                Northern Ari         8:21.13        DNF  
 -- Andebirhane, Michael         Unattached                          DNF  
 
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Sipes, Tyler                 Grand Canyon            7.75       8.03q  1 
  2 Smith, Cedrique              Azusa Pacific           7.80       8.23q  2 
  3 Kemper, Deante               Northern Ari            8.35       8.31q  2 
  4 Correia, Javen               Azusa Pacific           8.00       8.41q  1 
  5 Hare, Jacob                  Unattached              8.30       8.45q  2 
  6 Jamison, Vernon              Northern Ari            8.55       8.50q  1 
  7 Ezell, Slater                Azusa Pacific           8.32       8.52q  1 
  8 Akpan, Brian                 Unattached                         8.63q  2 
  9 Wiltshire, Jahliell          Grand Canyon            8.50       8.76   1 
 10 Matlock, Jayson              Southern Uta            8.40       8.81   1 
 
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Sipes, Tyler                 Grand Canyon            8.03       7.86  
  2 Smith, Cedrique              Azusa Pacific           8.23       8.02  
  3 Hare, Jacob                  Unattached              8.45       8.21  
  4 Kemper, Deante               Northern Ari            8.31       8.27  
  5 Correia, Javen               Azusa Pacific           8.41       8.34  
  6 Jamison, Vernon              Northern Ari            8.50       8.56  
  7 Ezell, Slater                Azusa Pacific           8.52       8.61  
 
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
    School                                               Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Northern Arizona  'A'                             3:12.60    3:12.23   2 
     1) Givens, Dennis                  2) Di Sabella, Miles              
     3) al Nasser, Adel                 4) Froidmont, Arnaud              
  2 Azusa Pacific  'A'                                3:18.00    3:22.72   2 
     1) Ezell, Slater                   2) Shulte, David                  
     3) McKee, Riley                    4) Smith, Cedrique                
  3 Southern Utah  'A'                                3:19.09    3:23.38   2 
     1) Peterson, Erik                  2) Murray, Shaun                  
     3) Robinson, Julian                4) Demars-Conoly, Sam             
  4 Grand Canyon  'A'                                 3:13.00    3:24.85   2 
     1) Bain, Mikio                     2) Coyle, Clark                   
     3) Hubert, Dominique               4) Smith, Oliver                  
  5 Northern Arizona  'B'                             3:26.00    3:32.11   2 
     1) Ganem, Chris                    2) Hernandez, Eric                
     3) Potts, Caleb                    4) Yatsko, John                   
 
Men High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kemper, Deante               Northern Ari           2.08m      2.19m    7-02.25 
  2 Hill, Aaron                  Grand Canyon           2.05m      1.98m    6-06.00 
 -- Scarber, Frederick           Northern Ari           1.98m         NH            
 
Men Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mossburg, Nick               Unattached                        5.35m   17-06.50 
  1 Glenn, Brandon               Risen Perfor           5.40m      5.35m   17-06.50 
  3 Frawley, Nick                Usaf Wcap              5.30m      5.20m   17-00.75 
  4 Frawley, Eric                Grand Canyon           5.10m      4.90m   16-00.75 
  5 Childs, Brandon              Unattached             5.16m      4.75m   15-07.00 
  5 Frawley, Vince               Grand Canyon           5.10m      4.75m   15-07.00 
  7 Hunzeker, Zane               Southern Uta           4.65m      4.60m   15-01.00 
 -- Swanson, Christopher         Unattached             5.40m         NH            
 
Men Long Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Cooper, Ramon                Grand Canyon           7.64m      7.41mq  24-03.75 
  2 Grier, Mike                  Unattached             7.00m      7.31mq  23-11.75 
  3 Stewart, Karlin              Grand Canyon           7.72m      7.26mq  23-10.00 
  4 Lashley, Kevin               Grand Canyon           7.21m      7.25mq  23-09.50 
  5 Hubert, Dominique            Grand Canyon           7.62m      7.10mq  23-03.50 
  6 Panford, Edgar               Northern Ari           6.92m      6.96mq  22-10.00 
  6 Johnson, Thremaine           Northern Ari           6.49m      6.96mq  22-10.00 
  8 Shulte, David                Azusa Pacific          7.00m      6.74mq  22-01.50 
  9 Gaines, Andre                Northern Ari           7.32m      6.66m   21-10.25 
 10 Hampton, Genesis             Azusa Pacific          6.63m      6.58m   21-07.25 
 11 Anderson, Alex               Unattached             6.55m      6.48m   21-03.25 
 12 Matthew, Robert              Grand Canyon           6.90m      6.47m   21-02.75 
 13 Wilson, Stephen              Southern Uta           6.66m      6.27m   20-07.00 
 -- Frazier, Brian               Unattached             6.75m       FOUL            
 
Men Triple Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
  1 Honeycutt, Joshua            Aag Elite Tr          16.00m     15.48mq  50-09.50 
  2 Panford, Edgar               Northern Ari          14.91m     15.11mq  49-07.00 
  3 Stewart, Karlin              Grand Canyon          14.96m     14.74mq  48-04.50 
  4 Anderson, Alex               Unattached            14.63m     14.57mq  47-09.75 
  5 Johnson, Thremaine           Northern Ari          14.18m     14.48mq  47-06.25 
  6 Hampton, Genesis             Azusa Pacific         14.17m     14.43mq  47-04.25 
  7 Matthew, Robert              Grand Canyon          14.30m     14.35mq  47-01.00 
  8 Murray, Jermaine             Grand Canyon          14.68m     13.92mq  45-08.00 
  9 Wilson, Stephen              Southern Uta          13.16m     13.47m   44-02.50 
 -- Feeney, James                Azusa Pacific         12.86m       FOUL            
 
Men Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
Finals
  1 Gire, Robert                 Unattached            18.74m     17.48m   57-04.25 
  2 Margiotta, Gus               Northern Ari          14.64m     16.15m   53-00.00 
  3 Gehrke, Karl                 Northern Ari          14.03m     14.08m   46-02.50 
  4 Naisbitt, Hunter             Southern Uta          14.75m     14.03m   46-00.50 
  5 Jervis, Kyle                 Grand Canyon          11.90m     11.49m   37-08.50 
  6 Stevenson, Philip            Grand Canyon          10.00m      8.82m   28-11.25 
  7 Durfee, Josh                 Grand Canyon           9.00m      8.26m   27-01.25 
 
Men Weight Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Tang, Pascal                 Northern Ari          19.78m     19.19m   62-11.50 
  2 Gehrke, Karl                 Northern Ari          14.89m     16.95m   55-07.50 
  3 Margiotta, Gus               Northern Ari          15.43m     15.05m   49-04.50 
  4 Thompson, Brian              Unattached            14.10m     14.32m   46-11.75 
  5 Naisbitt, Hunter             Southern Uta          15.00m     13.45m   44-01.50 
  6 Jervis, Kyle                 Grand Canyon          12.00m     11.57m   37-11.50 
  7 Stevenson, Philip            Grand Canyon          11.14m      9.99m   32-09.50 
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Clay, Bryan                  Unattached                6.87   2    929
  2 Edmonds, Lysias              Unattached                7.26   2    792
  3 Arnold, Jake                 Unattached                7.27   2    789
  4 Thomas, Michael              Grand Canyon              7.40   2    745
  5 Rau, Matt                    Azusa Pacific             7.40   1    745
  6 Young, Justin                Azusa Pacific             7.42   1    739
  7 Macias, Jorge                Azusa Pacific             7.42   2    739
 
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Dash Heptathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas, Michael              Grand Canyon           3:02.28     642
  2 Edmonds, Lysias              Unattached             3:03.20     633
  3 Rau, Matt                    Azusa Pacific          3:03.44     631
  4 Macias, Jorge                Azusa Pacific          3:16.33     513
  5 Young, Justin                Azusa Pacific          3:30.35     398
 
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Clay, Bryan                  Unattached                8.01   2    979
  2 Arnold, Jake                 Unattached                8.31   2    905
  3 Edmonds, Lysias              Unattached                8.40   2    884
  4 Thomas, Michael              Grand Canyon              8.88   1    772
  5 Rau, Matt                    Azusa Pacific             8.93   1    761
  6 Young, Justin                Azusa Pacific             9.02   2    741
  7 Macias, Jorge                Azusa Pacific             9.49   2    642
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Edmonds, Lysias              Unattached               1.98m    6-06.00    785
  2 Thomas, Michael              Grand Canyon             1.88m    6-02.00    696
  3 Young, Justin                Azusa Pacific            1.78m    5-10.00    610
  3 Rau, Matt                    Azusa Pacific            1.78m    5-10.00    610
 -- Macias, Jorge                Azusa Pacific               NH            
 
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Macias, Jorge                Azusa Pacific            4.10m   13-05.25    645
  2 Rau, Matt                    Azusa Pacific            3.95m   12-11.50    603
  3 Young, Justin                Azusa Pacific            3.50m   11-05.75    482
  4 Thomas, Michael              Grand Canyon             3.35m   10-11.75    444
 -- Edmonds, Lysias              Unattached                  NH            
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Clay, Bryan                  Unattached               6.86m   22-06.25    781
  2 Edmonds, Lysias              Unattached               6.53m   21-05.25    704
  3 Thomas, Michael              Grand Canyon             5.97m   19-07.00    580
  4 Rau, Matt                    Azusa Pacific            5.88m   19-03.50    561
  5 Young, Justin                Azusa Pacific            5.83m   19-01.50    550
  6 Macias, Jorge                Azusa Pacific            5.71m   18-09.00    525
 -- Arnold, Jake                 Unattached                FOUL            
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Edmonds, Lysias              Unattached              11.89m   39-00.25    600
  2 Young, Justin                Azusa Pacific           11.76m   38-07.00    592
  3 Macias, Jorge                Azusa Pacific           11.64m   38-02.25    585
  4 Rau, Matt                    Azusa Pacific           10.54m   34-07.00    518
  5 Thomas, Michael              Grand Canyon             9.08m   29-09.50    431
 
Men Heptathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rau, Matt                    Azusa Pacific           4500       4429  
  2 Edmonds, Lysias              Unattached                         4398  
  3 Thomas, Michael              Grand Canyon            4400       4310  
  4 Young, Justin                Azusa Pacific           4400       4112  
  5 Macias, Jorge                Azusa Pacific           4500       3649