2013 Mountain T's Invitational - 2/1/2013 to 2/2/2013             
                       Walkup Skydome, Flagstaff Arizona                       
                                    Results                                    
 
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Townsend, Melanie            Northern Ari        17:45.00   18:26.89  
  2 Justus, Lauren               Northern Ari        18:00.00   18:36.28  
  3 Kieser, Kylee                Northern Ari        17:50.86   18:45.58  
  4 Fruth, Kelly                 Northern Ari                   19:12.08  
  5 Baker, Sarah                 Northern Ari        18:21.00   19:17.24  
  6 Muiruri, Pauline             Grand Canyon        17:45.00   19:42.59  
  7 Craig, Keely                 Grand Canyon        18:30.00   20:26.50  
  8 Zampino, Nicole              Grand Canyon        19:00.00   21:30.71  
  9 Daza, Neftali                Grand Canyon        18:30.00   21:45.47  
 -- Klotter, Kelsi               Grand Canyon        18:30.00        DNF  
 
Women Pole Vault Open section
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Wright, Lindsey              Grand Canyon           3.66m      3.52m   11-06.50 
  2 Sanchez, Kim                 Azusa Pacifi           3.33m      3.22m   10-06.75 
  3 Masolini, Athena             Risen Perfor           3.50m     J3.22m   10-06.75 
  4 Schade, Casey                Azusa Pacifi           3.03m      3.07m   10-00.75 
  5 Ernst, Jessica               Grand Canyon           3.50m     J3.07m   10-00.75 
  6 Lindsey, Bailey              Grand Canyon           3.50m     J3.07m   10-00.75 
 -- Dean, Myra                   UNLV                   3.00m         NH            
 
Women Long Jump Open section
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Clay, Alexis                 Northern Ari           5.30m      5.32mq  17-05.50 
  2 Clark, Mareka                Azusa Pacifi           4.96m      5.30mq  17-04.75 
  3 Anunkor, Uchechi             UNLV                   5.08m      5.07mq  16-07.75 
  4 Stricker, Amanda             Northern Ari           5.17m      5.04mq  16-06.50 
  5 Van Engen, Reegan            Southern Uta           4.62m      4.99mq  16-04.50 
  6 Kates, Utopia                Cal St. Dom.           4.35m      4.76mq  15-07.50 
  7 Long, Aurelia                Cal St. Dom.           4.23m      4.50mq  14-09.25 
  8 Bernard, Valencia            Cal St. Dom.           4.47m      4.45mq  14-07.25 
 
Women Shot Put Open section
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
  1 Jemison, Breana              UC Riverside          12.51m     13.21mq  43-04.25 
  2 Smith, Cheri                 Azusa Pacifi          11.69m     12.31mq  40-04.75 
  3 Mosley, Nyomi                Grand Canyon          12.50m     11.77mq  38-07.50 
  4 Lewis, Jazmine               UC Riverside          10.73m     11.71mq  38-05.00 
  5 Alexander, Myshauna          UNLV                  12.50m     11.14mq  36-06.75 
  6 Owens, Carine                UNLV                  10.70m     10.80mq  35-05.25 
  7 Dobosy, Danica               Azusa Pacifi                     10.66mq  34-11.75 
  8 Miller, Cortney              UNLV                  11.00m     10.45mq  34-03.50 
  9 Brill, Kylie                 Grand Canyon          11.58m      9.34mq  30-07.75 
 10 Ross, Ahmbria                UC Riverside          10.66m      8.38m   27-06.00 
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Maurer, Shaye                Southern Uta           2:24.65     761
  2 Mills, Taylar                UNLV                   2:35.11     630
  3 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta           2:41.70     554
  4 Parker, Tiffeny              Unattached             2:42.65     543
  5 Summers, Juliet              UNLV                   2:43.10     538
  6 Gales, Ayana                 UNLV                   2:53.94     424
 -- Childs, Jade                 Northern Ari               DNF  
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Maurer, Shaye                Southern Uta              8.53    1010
  2 Parker, Tiffeny              Unattached                8.58    1000
  3 Childs, Jade                 Northern Ari              8.95     920
  4 Mills, Taylar                UNLV                      9.39     830
  5 Summers, Juliet              UNLV                      9.72     765
  6 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta              9.74     761
  7 Gales, Ayana                 UNLV                      9.91     729
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Maurer, Shaye                Southern Uta             1.61m    5-03.25    747
  2 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta             1.55m    5-01.00    678
  2 Mills, Taylar                UNLV                     1.55m    5-01.00    678
  2 Gales, Ayana                 UNLV                     1.55m    5-01.00    678
  2 Parker, Tiffeny              Unattached               1.55m    5-01.00    678
  6 Summers, Juliet              UNLV                     1.49m    4-10.50    610
 -- Childs, Jade                 Northern Ari                NH            
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Maurer, Shaye                Southern Uta             5.52m   18-01.50    706
  2 Parker, Tiffeny              Unattached               5.36m   17-07.00    660
  3 Gales, Ayana                 UNLV                     5.30m   17-04.75    643
  4 Childs, Jade                 Northern Ari             5.26m   17-03.25    631
  5 Summers, Juliet              UNLV                     4.92m   16-01.75    538
  6 Mills, Taylar                UNLV                     4.89m   16-00.50    530
  7 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta             4.56m   14-11.50    443
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Mills, Taylar                UNLV                    11.91m   39-01.00    655
  2 Parker, Tiffeny              Unattached              11.88m   38-11.75    653
  3 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta            11.35m   37-03.00    618
  4 Maurer, Shaye                Southern Uta            10.31m   33-10.00    550
  5 Childs, Jade                 Northern Ari             9.00m   29-06.50    464
  6 Gales, Ayana                 UNLV                     8.52m   27-11.50    433
  7 Summers, Juliet              UNLV                     7.94m   26-00.75    395
 
Women Indoor Pentathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Maurer, Shaye                Southern Uta            3791       3774  
  2 Parker, Tiffeny              Unattached              3780       3534  
  3 Mills, Taylar                UNLV                    3279       3323  
  4 Thatcher, Cheyenne           Southern Uta            3095       3054  
  5 Gales, Ayana                 UNLV                               2907  
  6 Summers, Juliet              UNLV                               2846  
  7 Childs, Jade                 Northern Ari            3260       2015  
 
Men 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Montano, Alejandro           Northern Ari        14:27.36   15:19.49  
  2 Acosta, Roman                Northern Ari        14:20.00   15:33.00  
  3 Reed, Cody                   Northern Ari        14:50.00   15:33.07  
  4 Simon, Sharles               Grand Canyon        15:00.00   16:14.83  
  5 Romo, Renato                 Grand Canyon        16:29.55   16:57.81  
  6 Sanabria, Cesar              Grand Canyon        15:30.00   17:02.18  
 
Men Pole Vault Open section
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Walsh, Cole                  Risen Perfor           5.00m      4.90m   16-00.75 
  2 Manuele, Chris               Arizona Stat           5.01m     J4.90m   16-00.75 
  3 Hooper, Will                 Unattached             4.57m      4.75m   15-07.00 
  4 Sisserson, Grant             RisenPerform           4.87m     J4.75m   15-07.00 
  5 Greeley, Tanner              Arizona Stat           4.90m     J4.75m   15-07.00 
  6 Childs, Brandon              Grand Canyon           5.00m      4.60m   15-01.00 
  7 Fraser, Joel                 Grand Canyon           5.00m     J4.60m   15-01.00 
  8 Krier, Mitchell              Unattached             5.05m     J4.60m   15-01.00 
  9 Peterson, Andrew             Grand Canyon           5.00m      4.45m   14-07.25 
 10 Radcliffe, Dalton            Risen Perfor           4.30m      4.15m   13-07.25 
 11 Duckworth, Timothy           Unattached             4.48m     J4.15m   13-07.25 
 -- Young, Justin                Azusa Pacifi                         NH            
 -- Czerwinski, Tomek            Azusa Pacifi           3.85m         NH            
 
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hill, Aaron                  Grand Canyon              6.84   1    940
  2 Chaney, Clayton              Rice                      6.92   1    911
  3 Edmonds, Lysias              Unattached                7.15   2    830
  4 Anderson, Alex               Southern Uta              7.27   1    789
  5 Wilson, Stephen              Southern Uta              7.28   1    785
  6 Sanders, Chris               Rice                      7.32   2    772
  7 Durrant, Eric                Southern Uta              7.37   2    755
  8 Nash, Matthew                Azusa Pacifi              7.57   2    690
  9 Springall, Brent             Unattached                7.66   2    662
 
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Chaney, Clayton              Rice                     1.99m    6-06.25    794
  2 Edmonds, Lysias              Unattached               1.96m    6-05.00    767
  2 Hill, Aaron                  Grand Canyon             1.96m    6-05.00    767
  4 Sanders, Chris               Rice                     1.93m    6-04.00    740
  5 Wilson, Stephen              Southern Uta             1.81m    5-11.25    636
  6 Springall, Brent             Unattached               1.75m    5-08.75    585
  7 Durrant, Eric                Southern Uta             1.72m    5-07.75    560
  8 Nash, Matthew                Azusa Pacifi             1.66m    5-05.25    512
  9 Anderson, Alex               Southern Uta             1.63m    5-04.25    488
 
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Hill, Aaron                  Grand Canyon             7.31m   23-11.75    888
  2 Chaney, Clayton              Rice                     6.88m   22-07.00    785
  3 Sanders, Chris               Rice                     6.78m   22-03.00    762
  4 Wilson, Stephen              Southern Uta             6.70m   21-11.75    743
  5 Edmonds, Lysias              Unattached               6.33m   20-09.25    659
  6 Nash, Matthew                Azusa Pacifi             6.00m   19-08.25    587
  7 Durrant, Eric                Southern Uta             5.91m   19-04.75    567
  8 Springall, Brent             Unattached               5.80m   19-00.50    544
  9 Anderson, Alex               Southern Uta             3.44m   11-03.50    122
 
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Chaney, Clayton              Rice                    13.32m   43-08.50    687
  2 Sanders, Chris               Rice                    12.71m   41-08.50    650
  3 Springall, Brent             Unattached              12.58m   41-03.25    642
  4 Durrant, Eric                Southern Uta            11.68m   38-04.00    587
  5 Nash, Matthew                Azusa Pacifi            11.53m   37-10.00    578
  6 Edmonds, Lysias              Unattached              11.08m   36-04.25    551
  7 Anderson, Alex               Southern Uta             9.95m   32-07.75    483
  8 Hill, Aaron                  Grand Canyon             9.19m   30-02.00    437
  9 Wilson, Stephen              Southern Uta             8.52m   27-11.50    397
 
Men Heptathlon
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chaney, Clayton              Rice                    5370       3177  
  2 Hill, Aaron                  Grand Canyon                       3032  
  3 Sanders, Chris               Rice                    4942       2924  
  4 Edmonds, Lysias              Unattached              4300       2807  
  5 Wilson, Stephen              Southern Uta                       2561  
  6 Durrant, Eric                Southern Uta                       2469  
  7 Springall, Brent             Unattached              4885       2433  
  8 Nash, Matthew                Azusa Pacifi            4261       2367  
  9 Anderson, Alex               Southern Uta                       1882